„Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж – 2014-2020“
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Пълното осигуряване на достъп за всички ученици до виртуална класна стая в условията на продължителна пандемия е важен приоритет. Чрез проекта образователната система следва да осигури равни условия за всички ученици за развитие на дигитална грамотност и качествено обучение по всички предмети за всички образователни етапи..
Специфичните цели са:
- Подобряване на условията и осигуряване на равен достъп за обучение от разстояние в електронна среда;
- Създаване на условия за усъвършенстване на цифровите умения на преподавателите за по-ефективна работа във виртуална среда и насърчаване използването на иновативни методи на преподаване и учене;
- Насърчаване на мотивацията на родителите за по-активно включване в образователния процес от разстояние в електронна среда с цел подпомагане на учениците в семейната среда.
Целева група по проекта са ученици, педагогически специалисти в общинските и държавни училища, образователни медиатори и родители.
Целева група освен учениците са и педагогическите специалисти, родителите и образователните медиатори. С помощта на планирани обучения за педагогическите специалисти се цели насърчаване за придобиване и усъвършенстване на цифрови умения, използване на иновативни методи за преподаване и учене. Планирани са обучения на образователни медиатори и на родители, насочени към създаване на умения за работа с дигитални устройства и с електронни образователни платформи за търсене и използване на електронни образователни ресурси, което от своя страна допълнително би помогнало на учениците за пълноценното им участие в образователния процес
Предвидените дейности са обвързани и осигуряват възможност за непрекъснатост на образователния процес. Предизвикани от пандемията от COVID-19, те са пряко свързан с преодоляване на последиците от нея. Свързани са с техническото обезпечаване на образователната система и осигуряване на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда, които са определени на база необходимостта от краткосрочното им изпълнение.
Основни дейности по проекта:
- Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
- Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
- Дейност 3 Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
- Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).
- Дейност 5 Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда.
Национална програма „Иновации в действие“- Модул 1 и 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации и форми за иновации в образованието“
Национална програма „Подпомагане на общини за реализиране на дейности за образователна десегрегация и превенция на вторичната сегрегация“
Национална програма „Ученически олимпиади и състезания“
Национална програма „Без свободен час“, модул „Без свободен час в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“
Направление околна среда, проект на Община Самоков – „Намаляване на отпадъка при източника в Самоков с предизвикателствата на гр. Рубе“
Проект „Твоят час“
Клуб „Млад фотограф“
За Деня на Земята и Седмицата на гората участниците в клуб „Млад фотограф” от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” посветиха тържество, което се проведе на 21 април. Във фоайето на Градската художествена галерия „Проф. Васил Захариев” те подредиха фотоизложба на тема „Да спасим гората”. На всяко от 15-те табла младите фотографи бяха поставили по две цветни снимки – едната отразяваща красотата на гората, другата, под нея – показваща стърчащи пънове, струпани и изсечени дървета. От снимките проличаха майсторството на малките творци, отношението им към гората и зовът за опазването й.
Присъстващите видяха много интересна презентация, изготвена от учениците под ръководството на преподавателката Анета Маркова. С картини и текст младите еколози показаха примери от различните краища на света за безотговорно отношение към природата. Внушена бе идеята, че трябва да бъдем отговорни към Земята, да я пазим и обичаме. Презентацията завърши с призива: „Пазете природата, за да й се радват и нашите деца”.
Гости на изложбата бяха директорът на училището Георги Панев, родители и учители. Изявата бе в рамките на изпълнението на проекта на просветното министерство „Твоят час”.
Клуб „Млад фотограф“
«Аз обичам България» – състезание посветено на националния празник на България. Състезанието е организирано от Клуб «Млад фотограф» с участието и на ученици от 4-б клас. Проведено е в ОУ «Св. Св. Кирил и Методий» в присъствието на учители, родители и ученици. Състезанието протече в 5 кръга:
- 1 кръг – Владетели от Първо и Второ българско царство.
- 2 кръг – „Българската история в народната памет и изкуството“.
- 3 кръг – „За 60 секунди“.
- 4 кръг – „На простора шум се вдига“.
- 5 кръг – Бесеница.
- Между кръговете – музикална загадка.
- Допълнителен кръг – Кръстословица
Учениците бяха разделени на 4 отбора:
- I отбор: „Свобода“
- II отбор: „Победа“
- III отбор: „Слава“
- IV отбор: „Родина“
Знанията им бяха оценявани от компетентно жури в състав: Рени Малчева (дългогодишен учител по история), Мариела Павлова (главен учител на училището), Марлена Станоева (служител в Общинска библиотека „Паисий Хилендарски“). Гост на състезанието бе Георги Панев – директор на училището.
Учениците показаха завидни знания от българската история, с които впечатлиха гостите и журито. Победителите от отбор „Родина“ получиха награди от директора на училището.